تاکید سفیر ایران در ترکیه بر لزوم تلاش برای حل عادلانه مسئله قره‌باغ

October 17, 2020
0 Comments

.محمد فرازمند، سفیر ایران در آنکارا بر “لزوم تلاش برای حل عادلانه” مسئله قره‌باغ اشغالی تاکید کرد

آنکارا/ گوکهان واران
محمد فرازمند، سفیر ایران در آنکارا طی سخنانی در یک پنل با عنوان «موضع ایران در قبال قفقاز و درگیری‌های آذربایجان-ارمنستان» گفت: “بحران قره‌باغ ایران را نیز متاثر می‌کند. بدین دلیل خواهان بروز درگیری و بی‌ثباتی در منطقه نیستیم. باید برای حل عادلانه این مسئله تلاش شود”. همچنین وی تصریح کرد: “اگر کشورهای منطقه در برابر اهداف آمریکا و اتحادیه اروپا همکاری و مقاومت کنند، موفق می‌شوند. هر یک از اعضای گروه مینسک در منطقه منافع متفاوتی دارند و این باعث ناکامی آنها در حل این مسئله می‌شود، بدین دلیل نتوانستند حتی کوچکترین راه‌حلی پیشنهاد کنند آنها منافع خود را به ادامه این درگیری ترجیح می‌دهند”

عثمان نوری گل‌آچار، رئیس گروه دوستی پارلمانی ترکیه-ایران نیز اظهار داشت: “مردم این کشور از آذربایجان به‌شدت حمایت می‌کنند، همین حمایت از سوی مقامات ایران صورت نگرفته است. ایران در قبال این مسئله بی ‌طرفانه عمل می‌کند”. وی افزود: “ایران فقط طرف‌های درگیر را به خویشتن‌داری فراخوانده و به آنها پیشنهاد میانجی‌گری ارائه کرد. امیدواریم ایران سیاست خود در قبال قفقاز را به یک نقطه معقول برای ترکیه سوق بدهد. اتخاذ موضع مشترک برای حفظ ثبات منطقه مهم است”

گفتنی است پنل مذکور از سوی موسسه تفکر استراتژیک در آنکارا برگزار شده و در آن آلپر تان و دکتر گورای آلپار معاونان رئيس این موسسه و سینان تاووکچو رئیس بنیاد تفکر و مطالعه راه‌بردی نیز حضور یافتند

منبع : خبرگزاری آناتولی

Leave a Comment